2020 Academic Awards

While we are unable to have an awards ceremony to honor this year’s recipients in person, we have continued the tradition of recognizing students for their achievements in the classroom. Since its inception in 1999, our Academic Achievement and Recognition Awards Night has become a yearly tradition. It began as a concept from the students themselves–one in which all students in all grades and at all levels would be recognized for their achievement and efforts in the classroom, their participation, respect for the learning environment, meeting the expectations of the course and the teacher, and their diligence.

The students were selected by their individual teachers and may have been chosen for one or more of the following criteria:

  • demonstrating high academic achievement or showing notable progress
  • meeting all teacher and course expectations
  • good class participation and hard work
  • being considerate and respectful in class.

Academic Awards Announcements 2020

Congratulations to all our 2019- 2020 Academic Award Recipients!

Receiving the award for English I

Cat Buckman
Claire Carruthers
Sierra Fox
Zach Gillespie
Peyton Leask
Madeleine Picard
Carsyn Searson

 

Receiving the award for English II

Michelle Burdett
Copelyn Carroll
Giselle Gonzalez-Hernandez
Caitlin Keffer
Harper Kissell
Celia Murphy
John New
Cat Todd
Luther Young

 

 

Receiving the award for English III and AP Language & Composition

Grace Carruthers
Shea Keating
Chase Loggins
Coco Pampu
Catherine Grace Soper
Mark Swant
Caroline White

 

 

Receiving the award for English IV and AP English Literature & Composition

Camille Garner
Sarah Gordon
Alie Maus
Charlie Michel
Nikki Morton
Erin O’Connor
Jessica Restivo
Katie Verner

 

 

Receiving the award for Composition and Research & Study Skills

Ella Butler
Jacqueline Corcoran
Zachary Gillespie
Evelyn Kitchin
Maggie Long
Hope McIntyre
Jack Mullen
Matthew Picard
Sarah Rider
Carsyn Searson
Maddie Speizman
Ali Turisk

 

 

Receiving the award for French I, French II, French III and French Speaking World

Elle Bredemann
Lily Kate Cobb
Bradford Collins
Lizzy Mood
Ana Cristina Polit
Allison Sawyer
Cathryn Shippee

 

 

Receiving the award for Spanish I

Alex Caldwell
Meg George
Grace Herman
Brody Pride
Sarah Smith
Maddie Speizman

 

 

Receiving the award for Spanish II

Olivia Albano
Dominic Coffman
Sophie Dombrowski
Sierra Fox
Kassidy Keating
Cole Miller
Ashley Perez
Zach Smear
Mark Swant

 

Receiving the award for Spanish III and Spanish IV

Maddie Biad
Nathaniel Everman
Andrea Gonzalez-Trujillo
Kaitlyn Jackson
Caitlin Keffer
Grier Lesslie
Anna Caroline McInnis
Gaby Mihan

 

Receiving the award for World History

Jacqueline Corcoran
Alex Caldwell
K.C. Diffenderfer
Meg George
Kelsey Gough
Evelyn Kitchin
Sam McMillan
Grace Skultety
Emily Stebbins
Luke Walmet

 

Receiving the award for U.S. History and AP U.S. History

Claire Ashton
Grace Carruthers
Matthew Elliott
Nate Everman
Matthew Fishburne
Shea Keating
Grier Lesslie
Thomas Regan

 

Receiving the award for U.S. Government & Politics

Annie Burton
Camille Garner
Jackie Lawrence
Alie Maus
Charlie Michel
Erin O’Connor
Kat Klein

 

Receiving the award for Economics

Cat Bluemel
Olivia Dussault
Jackson Ely
John Kraft
Maddie Lawrence
Alie Maus
Charlie Michel
Erin O’Connor

 

Receiving the award for Psychology and AP Psychology

Kristen Caputo
Julia Hunter
Shawna Swanson

 

Receiving the award for Law Education and the Holocaust

Jordan Guancione
Brandon Hooks
Ethan Kitchin
Charlie Regalbuto
Catherine Todd

 

Receiving the award for Theology I

Connie Bui
Shelby Carney
Claire Carruthers
Jacqueline Corcoran
Jenson Estey
Brogdon Galloway
Andrea Gonzalez-Trujillo
Prescott  Hughes
Thomas Jordan
Ryan Murray
Susana Quinones
Catherine Skultety
Zach Smear

 

Receiving the award for Theology II

Olivia Albano
Elle Bredemann
Caroline Collins
Matthew Fishburne
Anna Head
Charlie Regalbuto
Aisling Sharpe
Cat Todd
Sawyer Tuvek
Preston Williams
McKenna Young

 

Receiving the award for Theology III

Claire Ashton
Grace Carruthers
Paola DeFaria
Emma Duc
Kimber Keene
Madeline Mazur
Caitlin McAuliffe
Thomas Regan
Belle Runza

 

Receiving the award for Theology IV

Emma Albano
Olivia Dassault
Harrison Estey
Alie Maus
Charlie Michel
Jake Nadeau
Erin O’Connor
Riley Ross
Kayla Runey
Bryan Wain

 

Receiving the award for Tolkien & Lewis

Alexis DeMarco
James O’Connor

 

Receiving the award for Drama I and Drama II

Olivia Albano
Joey Benton
Claire Carruthers
Jordan O’Connor
Emily Stebbins
JD Sutterlin, IV
Cat Todd

 

 Receiving the award for Music Through the Ages, Chamber Choir, and Mixed Chorus

Ben Atwood
Copelyn Carroll
Harrison Estey
Mary Love Gurrieri
Rosie Hanna
Anna Katherine Head
Foster Hughes
Darby Merrill
Robbie Murray
Coco Pampu
Sarah Legare Smith

 

Receiving the award for Introduction to Art, Ceramics, and Painting

Alex Caldwell
Mary James Carlson
Daniel DeVries
Patricia George
Andrea Gonzalez-Trujillo
Katya Klein
Lily Morey
Gunnar Olofsson
Christina Raffety
Kate Tomlinson

 

Receiving the award for Biology I

Alex Caldwell
Jacqueline Corcoran
Adele Curl
Jake Landgrave
Peyton Leask
Mia Lopez
Sam McMillan
Cole Miller
Madeleine Picard
Ali Turisk
Jack Walsh

 

Receiving the award for Chemistry

Jonathan Ard
Andrew Bachrodt
Copelyn Carroll
Megan Cherichello
Caroline Dietrich
Kim Ferm
Caitlin Keffer
Ana Cristina Polit
Grace Skultety

 

Receiving the award for Biology II, Marine Biology and AP Biology II

Emma Albano
Elle Bredemann
Alyssa Conder
Foster Hughes
Jackie Lawrence
Molly McManus
Riley Ross
Michael Stebbins

 

Receiving the award for Environmental Science and AP Environmental Science

Aoife Dalton
Luke Delpit
Caroline Jackson
Casey Roberson

 

Receiving the award for Physics

Emma Albano
Jackson Ely
Alie Maus
Kayla Runey

 

Receiving the award for Personal Finance, Exploring Computer Science and Entrepreneurship

Joe LoPriore
Cole Alexander
Matthew Fishburne
Charlie Michel
Aisling Sharpe

 

Receiving the award for Intro to Programming, Web Design, Digital Art and Design 1, Digital Art and Design 2, and Yearbook

Christopher Housley
Hailey Hubbard
Jesse Kirby
Mick Marcacci
Luke Noble
Addison Stowell

 

Receiving the award for Algebra I

Claire Carruthers
Evelyn Kitchin
Allison Sawyer
Alex Turisk

 

Receiving the award for Geometry

Connie Bui
Ella Butler
Meghan George
Kelsey Gough
Prescott Hughes
Harper Kissell
Ashley Perez
Mary Provost
Ella Soper

 

Receiving the award for Algebra II

Caroline Dietrich
Zoe Eckrich
Sam McMillan
Ana Cristina Polit
Liza Reidenbach
Grace Skultety
Catherine Grace Soper

 

Receiving the award for Algebra III & Trigonometry

Alyssa Conder
Alexis DeMarco
Kaitlyn Jackowski
Casey Roberson
Margaret Runyon
Sarah Shirley

 

Receiving the award for Precalculus

Olivia Albano
Kristen Caputo
Olivia Dussault
Charlie Michel
Coco Pampu

 

Receiving the award for Calculus, AP Calculus AB, AP Calculus BC, and AP Statistics

Annie Burton
Daniel Infante
Jarren McCoy
Jessica Restivo